Սննդային շղթաների ռիսկի գնահատման տեղեկատվական վերլուծական կենտրոն
Սննդային շղթաների ռիսկի գնահատման տեղեկատվական վերլուծական կենտրոնը (այսուհետ՝ կենտրոն), ստեղծվել է ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնում՝ ՀՀ վարչապետի 2010թ․ հոկտեմբերի 11-ի 835-Ն որոշմամբ։ Կենտրոնի ստեղծման հիմնական պատճառներից մեկը ՀՀ-ում սննդամթերքի անվտանգության ռիսկերի գնահատման համար անհրաժեշտ գիտական, մեթոդական և տեղեկատվական հենքի բացակայությունն էր: Ուստի Կենտրոնն իր ջանքերը կենտրոնացրել է այս խնդրի լուծմանը՝ գիտակցելով գիտամեթոդական հենքի կարևորությունը սննդի շղթայի անվտանգության ապահովման գործում: Կենտրոնը կարևոր դեր ունի սննդամթերքի անվտանգության ռիսկերի գնահատման բնագավառում՝ նպատակ ունենալով գնահատել, բացահայտել և հաղորդակցել հանրային առողջապահական ռիսկերը և նպաստել սպառողների պաշտպանության առավելագույն մակարդակի ապահովմանը:
Հետազոտության հիմնական ոլորտներն ընդգրկում են սննդամթերքի անվտանգությանը վերաբերող թեմաների լայն շրջանակ.
• Սննդամթերքում քիմիական վտանգների՝ շրջակա միջավայրի աղտոտիչների (ծանր մետաղներ, թունաքիմիկատներ), մնացորդային նյութերի (անասնաբուժական դեղամիջոցներ, հակամանրէային նյութեր, հորմոններ) և միկոտոքսինների նույնականացում:
• Սննդամթերքում քիմիական վտանգների սուր և քրոնիկ ներգործության գնահատում, ռիսկերի դասակարգում:
• Ընդհանուր սննդակարգային ուսումնասիրություն (ԸՍՈՒ) և սննդակարգային հարցումներ:
• Սննդամթերքի կեղծումներ ուսումնասիրում։
Հատկանշական է, որ 2020 թ-ին մեկնարկած թիմերի ամրապնդման 20TTCG-4A001 ծրագրի շրջանակում ձևավորվել է նոր խումբ, որի գործունեությունն ուղղված է պարենային անվտանգության և սննդանյութերի ընդունման գնահատմանը:
Կենտրոնի աշխատակիցները մշակել և հրատարակել են մի շարք ուղեցույցներ՝ հիմնվելով միջազգային լավագույն փորձի վրա: Կենտրոնն ունի միջազգային համագործակցության լայն շրջանակ. համագործակցում է ոլորտի առաջավոր միջազգային կազմակերպությունների հետ, մասնավորապես՝ ԵՄ սննդամթերքի անվտանգության լիազոր մարմնի (EFSA), Իտալիայի առողջապահության ազգային ինստիտուտի, Տուշայի համալսարանի, Կրակովի գյուղատնտեսական համալսարանի հետ: Միջազգային համատեղ հրապարակումներն ընդգրկում են սննդամթերքի անվտանգության տարբեր թեմաներ։
Կենտրոնի համատեղ ջանքերը և արդյունքների փոխանակումը բարելավել են ռիսկերի գնահատման պրակտիկան՝ օգուտ բերելով ոչ միայն Հայաստանին, այլ միջազգային գիտական հանրությանը: Իր համապարփակ հետազոտությունների, միջազգային համագործակցության և գիտական ռեսուրսների շարունակական զարգացման միջոցով, կենտրոնն իր գործունեությունը նպատակաուղղել է ի նպաստ ՀՀ-ում սննդամթերքի անվտանգության պրակտիկայի բարելավմանը:

Informational-analytical center for risk assessment of food chain
The Informational-Analytical Center for Risk Assessment of Food Chain (hereafter referred to as “the Center”) was established within the Center for Ecological-Noosphere Studies by the decision of the RA Prime Minister, under number 835-N, on October 11, 2010. One of the primary reasons for establishing the Center was the lack of a sufficient scientific, methodological, and informational basis in Armenia to support the implementation of risk assessment practices. Thus, the Center focuses its efforts on developing such a basis, recognizing the importance of this aspect in safeguarding the food chain safety. The Center plays an important role in the field of food safety risk assessment, aiming to assess, identify and communicate public health risks, thereby contributing to the highest level of consumer protection.
The Center’s core research areas encompass a wide range of topics related to food safety, including:
- Identification of chemical hazards in food: environmental contaminants (heavy metals, pesticides) residues (veterinary drugs, antimicrobial substances, hormones) and mycotoxins.
- Assessment of acute and chronic exposure to chemical hazards in food, ranking the associated risks.
- Total Diet Studies (TDS) and diet surveys.
- Investigation of food adulteration.
It is noteworthy that within the framework of the team strengthening project 20TTCG-4A001 launched in 2020, a new group was formed, focusing on assessing food security and nutrient intake.
To support its endeavors, the Center's staff has developed several manuals based on international best practices. The Center maintains broad international cooperation with various esteemed international organizations, including the European Food Safety Authority (EFSA), National Institute of Health in Italy, the University of Tuscia, the Agricultural University in Krakow. The joint publications cover various food safety topics.
The collaborative efforts and shared findings of the Center have improved risk assessment practices, benefiting both Armenia and the international scientific community. Through its comprehensive research, international collaborations, and continuous development of scientific resources, the Center strives to enhance food safety practices in Armenia.