Պարենային անվտանգության և սննդանյութերի գնահատման գիտամեթոդական կարողությունների հզորացում
Ֆինանսավորումը` ՀՀ ԿԳՄՍՆ Գիտության կոմիտեի կողմից գիտական խմբերի կամ լաբորատորիաների ամրապնդմանն աջակցության գիտական թեմաների հայտերի ընտրության մրցույթ
Միջազգային համագործակցություն՝ Իտալիայի Տուշայի համալսարան, պրոֆեսոր Նիկոլո Մերենդինո
Ծածկագիր՝ 20TTCG-4A001
Տևողություն՝ 2020-2023 թթ
Թեմայի նպատակը ՀՀ-ում սննդագիտական հետազոտությունների կարողությունների հզորացումն է՝ ազգաբնակչության կողմից սննդանյութերի ընդունման և սնման կարգավիճակի գնահատման համար:
Թեմայի գիտական խնդիրներն են՝
- ՀՀ-ում պարենային ապահովության և սննդանյութերի ընդունման գնահատման գիտամեթոդական հիմունքների մշակումը
- ազգաբնակչության կողմից սպառվող մթերքներում մակրո- և միկրոսննդանյութերի պարունակությունների հետազոտությունը:
- բնակչության սննդակարգի վերաբերյալ գիտահեն տեղեկատվության ապահովումը և հանրային իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքների իրականացումը:
Ակնկալվող արդյունքներ են՝
- իրականացվել են համապետական սննդակարգային հետազոտություններ և ստեղծվել է սննդի անհատական սպառման տվյալների հենք
- հետազոտվել են ազգաբնակչության սննդակարգում մեծ մասնաբաժին ունեցող մթերքների էներգետիկ արժեքն ապահովող մակրոսննդանյութերի՝ սպիտակուցի, ճարպի, ածխաջրերի, ինչպես նաև որոշ միկրոսննդանյութերի պարունակությունները
- ստեղծվել է լաբորատոր ենթակառուցվածք, ձևավորվել է պարենային անվտանգության և սննդանյութերի գնահատման նոր գիտական խումբ (ղեկավար` տ․գ․թ Մելինե Բեգլարյան)։

Strengthening scientific and methodological capacity for assessing food security and nutrients
Funded by։ State Committee of Sciences of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia, in frames of the call for proposals on “Supporting capacity building of the research laboratories or groups”
Project Consortium։ University of Tuscia, prof. Nicolo Merendino
Password: 20TTCG-4A001
Duration: 2020-2023
The project goal is to enhance capacities of food researches in Armenia to assess nutrient intake and current nutritional status of local consumers. The nutrient studies primarily aim to provide reliable information on different forms of malnutrition, their prevalence, geographical distribution, and identify vulnerable and at-risk groups within the population of various communities throughout the country.
The main goals of the project are as follows:
- development of research capacities for assessment of nutriet intake and nutritional status of the population in RA
- developing scientific and methodological fundamentals for food security, dietary intake, and nutritional status assessments across Armenia
- providing scientifically robust food and diet-related information to the population and implementing public awareness-raising and nutrition education campaigns.
Expected Results:
- Nationwide dietary survey was conducted, and a database of individual food consumption was established.
- The macronutrient contents, including protein, fat, and carbohydrates, along with selected micronutrients prevalent in the diet of the national population, were thoroughly investigated.
- The project culminated in the establishment of a robust laboratory infrastructure. Additionally, a new scientific team specializing in food security and nutrient assessment was assembled, led by Dr. Meline Beglaryan.