Գեոէկոլոգիական հետազոտություններում ակտիվ հեռազննման համակարգերի ներդրման ուղղությամբ կարողությունների հզորացում
ActiRS4ENV նախագիծ` «Գեոէկոլոգիական հետազոտություններում ակտիվ հեռազննման համակարգերի ներդրման ուղղությամբ կարողությունների հզորացում»
Ծածկագիր՝ 23LCG-1E016
2023-2028թթ
Ֆինանսավորումը` «Գիտական խմբերի կամ լաբորատորիաների (բաժինների) ամրապնդմանն աջակցություն - 2023» մրցույթ, ՀՀ ԿԳՄՍՆ Բարձրագույն կրթության և Գիտության կոմիտե
Նախագծի համակարգող` Շուշանիկ Ասմարյան
Միջազգային համագործակցություն` Պրոֆ․ Ֆաբիո Դելլաքվա, Պավիայի Համալսարան, Իտալիա
Նախագիծը նպատակաուղղված է հզորացնել ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի կարողությունները՝ շրջակա միջավայրի (ՇՄ) հետազոտություններում ակտիվ հեռազննման (ռադարային և լազերային) համակարգերի կիրառման ուղղությամբ:
Նպատակին հասնելու համար առաջադրվել են հետևյալ խնդիրները՝
• Էկոկենտրոնի ԱՏՀ և հեռազննման բաժնի կարողությունների զարգացման հնարավորությունների գնահատում և Հայաստանում տեղական/ազգային համագործակցության ընդլայնման ճանապարհային քարտեզի կազմում։
• Պիլոտային հետազոտություններ՝ ՀՀ տարբեր բնամարդածին համալիրներում վերգետնյա կենդանի կենսազանգվածի որակական և քանակական գնահատման գործում ռադարային և ԼԻԴԱՐ համակարգերի կիրառման հնարավորությունների գնահատում՝ տվյալների համադրման, հարմոնիզացման ՄՈՒ մոդելների ադապտացմամբ
• Երկրի հեռազննման բնագավառում Երիտասարդ գիտնականների կարողությունների զարգացման հարթակի ձևավորում
Արդյունքում ակնկալվում է
• Էկոկենտրոնի ԱՏՀ և հեռազննման տեխնոլոգիաների ռազմավարական զարգացման վերանայված հնգամյա ծրագիր և տեղական համագործակցության ընդլայնման ճանապարհային քարտեզ,
• Տարբեր բնամարդածին երկրահամակարգերում վերգետնյա կենդանի կենսազանգվածի քանակական և որակական գնահատման և քարտեզագրման մեթոդներ՝ հիմնված ակտիվ և պասիվ հեռազննման տվյալների և մեքենայական ուսուցման մոդելների վրա,
• Ձևավորել Երկրի հեռազննման բնագավառում երիտասարդ գիտնականների գիտական կարողությունների զարգացման «հարթակ»

Strengthening capacities to implement active remote sensing technologies in environmental research
“Strengthening capacities to implement active remote sensing technologies in environmental research”
2023-2028
Funded by - Call: Supporting capacity building of the research laboratories or groups-2023, The Committee of Higher Education and Science of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia
International cooperation - Prof. Fabio Dell’Acqua, Department of Electrical, Computer and Biomedical Engineering, University of Pavia
The project is aimed at reinforcing the CENS capacities in the field of application of active remote sensing (RS) systems in environmental studies.
To attain the aim the project sets up the following objectives:
• Assessing the capacity building opportunities of the GIS & RS Department and creation of a road-map of extension of local scientific partnership in Armenia.
• Implementing pilot research cases on assessing the opportunities of application of systems when providing a qualitative & quantitative assessment of above-ground living biomass (AGB) in natural & anthropogenic geosystems of Armenia via adapting ML models in the field of passive & active RS data fusion and harmonization.
• Creating a platform for building the research capacities of young researchers (YR) in Earth Observation (EO).
Results expected:
• A revised 5-year program of GIS & RS technologies strategy development at CENS and a road map of expansion of the cooperation at the national level.
• Active & passive RS data- and ML model-based methods of assessment and mapping of AGB in natural and anthropogenic geosystems.
• Expansion of CENS’s Data Science and ML team and creation of YRs’ scientific capacity development “platform” in the field of the EO.