Հարավային Կովկասում Զոոնոտիկ հիվանդությունների ատլասի ստեղծում
ATLAS Նախագիծ (2020-2023), «Հարավային Կովկասում Զոոնոտիկ հիվանդությունների ատլասի ստեղծում» թեմայով նախագիծ
Ֆինանսավորումը՝ ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի վտանգների նվազեցման գործակալություն
Նախագծում ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի աշխատանքային խմբի համակարգող՝ Վահագն Մուրադյան
Նախագծի կոնսորցիում՝ 10 կազմակերպություններ հետևյալ երկրներից` ԱՄՆ, Հայաստան, Վրաստան և Ադրբեջան
Նախագծի նպատակն է հավաքագրել, գնահատել և մշակել Հարավային Կովկասում զոոնոտիկ հիվանդությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունը, բացահայտել և քարտեզագրել դրանց տարածական տեղաբաշխման ռեգիոնալ առանձնահատկությունները և ներկայացնել ազգային և ռեգիոնալ մասշտաբով ռիսկերի գնահատման չափորոշիչների հիմնագիծը։
Արդյունքում ակնկալվում է ստանալ
- Տարբեր հիվանդությունների ռիսկային գոտիների առանձնացման նոր մեթոդաբանություն
- Մարդկանց և կենդանիների մոտ հիվանդությունների դեպքերի հայտնաբերման ուղղությամբ ուժեղացված հսկողություն

Preparation of the atlas of zoonotic infections in South Caucasus
ATLAS project (2020-2023), “Preparation of the atlas of zoonotic infections in South Caucasus”, Funding: US Defense Threat Reduction Agency (USA)
Funded by - 10 partners from USA, Armenia, Georgia, Azerbaijan
Project manager from CENS: Dr. Vahagn Muradyan
Project Consortium - 10 partners from USA, Armenia, Georgia, Azerbaija
The main goal of the proposed project is aimed to collect and evaluate the available data on the distribution of zoonotic diseases and their animal reservoirs in South Caucasus region. To reveal the spatial variation in the distribution of zoonoses in the region and mapping zoonotic diseases try provide a baseline for risk assessments of protective measures provided at national and regional scales.