Արագած լեռնազանգվածում ռադիոէկոլոգիական իրավիճակի գնահատման նորարարական մոտեցումներ։ Ռադիոնուկլիդային ֆոն և հիմնագիծ, միգրացիա և ռիսկ
Նախագծի ղեկավար՝ Նոնա Մովսիսյան
Ֆինանսավորումը` ՀՀ ԿԳՄՍՆ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտե, «Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր - 2020» մրցույթ
Ծրագրի նպատակն է Արագած լեռնազանգվածի տարածքում մոնիթորինգի իրականացումը՝ ռադիոէկոլոգիական իրավիճակի գնահատման նորարարական մոտեցմամբ, այն է՝ ռադիոնուկլիդների ֆոնային, հիմնագծային ակտիվության վերհանում, միգրացիայի բացահայտում ու ռադիոնուկլիդներով պայմանավորված ռիսկի գնահատում: Այդ նպատակով, Արագած լեռնազանգվածի տարածքում իրականացվել է մոնիթորինգ՝ շրջակա միջավայրի տարբեր բաղադրիչների (մակերևութային և խորքային շերտերից հողեր, մամուռներ, գետերի հատակային նստվածքներ ու ողողատի հողեր) գամմա սպեկտրաչափական տարրալուծում:
Ծրագրի շրջանակներում՝
- Գնահատվել են բնական ռադիոնուկլիդների ֆոնային և տեխնածին ռադիոնուկլիդների հիմնագծային ակտիվությունները,
- Բացահայտվել է հողում ռադիոնուկլիդների ուղղաձիգ միգրացիայի առանձնահատկությունները,
- Ստեղծվել է տեխնածին Cs-137-ի՝ ըստ բարձրության բաշխվածության մոդել,
- Ուսումնասիրվել է բնական և տեխնածին ռադիոնուկլիդների միգրացիան գետերի հատակային նստվածքներում և ողողատի հողերում,

Innovative Approaches to Assessing the Radioecological Situation of Aragats Massif: Radionuclide Background and Baseline, Migration and Risk
Project manager from CENS: Nona Movsisyan
Funded by։ RA MESCS Higher Education and Science Committee, "Support Program for Young Postgraduate and PhD Students-2020"
The goal of the project is the implementation of monitoring in the area of Aragats massif, with an innovative approach to the assessment of the radioecological situation, in particular, the evaluation of the background and baseline activity of radionuclides, the identification of migration and the assessment of the risk caused by radionuclides. For this purpose, sampling of various components of the environment (soils from surface and deep layers, mosses, river bottom sediments and alluvial soils) was carried out in the area of Aragats massif and gamma spectrometric analysis were performed.
Within the frames of the project:
- Baseline activities of natural radionuclides and artificial radionuclides were evaluated,
- The features of the vertical migration of radionuclides in the soil were revealed,
- An altitude-based distribution model of artificial Cs-137 was developed,
- The migration of natural and artificial radionuclides in bottom sediments of rivers and alluvial soils was studied,