Քաղաքի բազմագենտային էկոլոգատնտեսական համակարգի կայուն զարգացումն ապահովող մոդելների, մեթոդների և ծրագրերի համալիրի մշակում՝ Հայաստանի Հանրապետության ք. Երևանի օրինակով
Նախագծի ղեկավար՝ Արմեն Սաղաթելյան
Ֆինանսավորումը` ՀՀ ԿԳՄՍՆ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտե
Միջազգային համագործակցություն՝ ՀՀՌՀ-2018, Էկոկենտրոն և Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Կենտրոնական տնտեսական և մաթեմատիկական ինստիտուտ
Ծածկագիր՝ 18RF-092
Տևողություն՝ 2018-2020
Նախագիծն ուղղված է նոր մոդելների, մեթոդների ու ալգորիթմների մշակմանն ու տեսության զարգացմանը, քաղաքի էկոլոգատնտեսական համակարգի կայուն զարգացուման համար՝ պետական կարգավորիչի սահմանափակումների ու նախապատվությունների համակարգի իրացման պայմաններում: Նախագիծը ներառում է մի քանի փուլեր, որոնցից են.
- ՀՀ մայրաքաղաք Երևանի էկոլոգատնտեսական համակարգի առանցքային բնութագրիչների ելքային տվյալների հավաքագրում, մշակում և կլաստերավորում:
- էկոլոգատնտեսական համակարգի կայուն զարգացման մեխանիզմի ապահովման նպատակով իմիտացիոն բազմագենտային մոդելի մշակում, որը բաղկացած է վնասակար արտանետումներ իրագործող ագենտ-ձեռնարկությունների, տնային տնտեսությունների, քաղաքի տրանսպորտային համակարգի ու հիմնական բնապահպանական կարգավորիչ հանդիսացող պետության վարքագծի մոդելներից:
- Մեծ չափողականության խնդիրների դասին պատկանող օպտիմալացման ալգորիթմների ստեղծում (գենետիկական ալգորիթմների դասի) քաղաքի էկոլոգատնտեսական համակարգի օպտիմալացման բազմաչափանիշային խնդրի լուծման համար
- Ծրագրերի համալիրի մշակում, որը քաղաքի առաջարկված իմիտացիոն բազմագենտային մոդելի, օպտիմալացման ալգորիթմների, Պարետոյի ֆրոնտի արտացոլուման և այլ ենթահամակարգերի ինտեգրումն է՝ WEB-ինտերֆեյսի ներքո:
- Բազմաչափ տվյալների և այլ ենթահամակարգերի տեղակատվական պահեստարանի նախագծում՝ քաղաքի կայուն զարգացման ապահովման համար:

Development of Models Methods and Software Complexes for Supporting Sustainable Development of Ecological-Economics System of the City on Example of Yerevan, Republic of Armenia
Project manager from CENS: Armen Saghatelyan
Project Consortium։ RFFI-2018, CENS and Central Economic and Mathematical Institute of the Russian Academy of Sciences
Password: 18RF-092
Project is aimed at elaboration of theory and development of new models, methods and algorithms ensuring sustainable development ecological-economic system of the city when implementing system of constraints and preferences of governmental regulator.
The project will include:
- Collection, processing and clustering of initial data on key characteristics of the ecological-economic system of Yerevan, RA.
- Development of a multi-agent imitation model of the ecological-economic system consisting of a number of interacting subsystems: models of the behavior of enterprise agents producing harmful emissions, household agents, urban transportation systems, and the government as the main ecological regulator.
- Creation of genetic evolutionary algorithms to solve the multi-criteria optimization problem of the urban ecological-economic system belonging to the class of high-dimensional problems.
- Development of software complexes representing an integration of simulation model of ecological-economic system of the city, optimization algorithms, subsystems of Pareto Front visualization, etc. with WEB-interface.
- Development of a multidimensional information data storage and other subsystems supporting the sustainable development of the city's eco-economic system.