Դասավանդողների համար ցկյանս ուսուﬓառության մոդելի մշակում
Գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության պայմանագրային (թեմատիկ) ֆինանսավորման նպատակով գիտական թեմաների հայտերի մրցույթ 2021 Ծածկագիր` 21T-5C155
Նախագծի համակարգող՝ Գայանե Պողոսյան ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի «Կրթություն հանուն կայուն զարգացման» ամբիոնի վարիչ
Ֆինանսավորումը` «ՀՀ ԿԳՄՍՆ ԳԿ - 2021»  Գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության պայմանագրային (թեմատիկ) ֆինանսավորում
Տևողություը՝ 2021-2023
Հետազոտությունն ուղղված է Հայաստանում ցկյանս ուսումնառության գործընթացին անցնելու հեռանկարների դիտարկմանը, առաջնահերթ ուղիների պարզաբանմանը,  միևնույն ժամանակ միջազգային և տեղական փորձի վերլուծությանը:
Հետազոտության նպատակն է՝ մշակել վերապատրաստման ցկյանս ուսումնառության մոդել հանրակրթության ավագ դպրոցի և նախնական մասնագիտական կրթություն իրականացնող դասավանդողների համար: Ծրագրի շրջանակներում մշակվել է դասավանդողների վերապատրաստման ցկյանս ուսումնառության մոդել և սեմինարներ-քննարկումների միջոցով այն ներկայացվել է Հայաստանի 4 մարզերի՝ Տավուշի, Լոռու, Կոտայքի և Արագածոտնի ավագ դպրոցների և նախնական մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների տնօրինությանը, դասավանդողներին և սովորողներին (թվով՝ 100 շահառուներ): Արդյունքում ներկայացվել են առաջարկություններ՝ ուղղված ցկյանս ուսումնառության գործընթացի քաղաքականություն մշակողներին:

Development a Lifelong Learning Training Model of for Educators
Project Coordinator: Gayane Poghosyan Chairholder of the UNESCO Chair on “Education for Sustainable Development” of the Center for Ecological-Noosphere Studies of NAS RA
Funded by։ SThe Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia-2021 //  Thematic financing of scientific and scientific-technical activities
Duration: 2021-2023
Thanks to the collaborative research efforts of two teams, the RA and RF author groups, a fundamental model of conceptual approaches to the process of civil competence formation has been developed. During the project, cultural traditions and values of both nations were examined, encompassing environmental and cultural distinctions as well as developmental trajectories. A comparative analysis was conducted, identifying pedagogical potential and delineating standards while also defining civic competence. Subsequently, the structural-operational development, testing, and implementation of the model for civic competence formation were executed. The findings have been disseminated through publication in national and international journals.
These results have not only contributed to refining the theoretical underpinnings of international approaches to the issue but have also facilitated experimental strides in fostering civic competence within the educational systems of the two countries.