Գերբարձր լուծաչափի տվայլների կիրառմամբ լեռնային լճերի էկոլոգիական վիճակի գնահատման հեռազննման մեթոդի մշակում
Ծածկագիր՝ 18RF-140
2018-2020թթ․
Նախագծի ղեկավար՝ Շուշանիկ Ասմարյան
Միջազգային համագործակցություն՝ Անդրեյ Մեդվեդև, Աշխարհագրության Ինստիտուտ, Ռուսաստանի Գիտությունների Ակադեմիա, ՌԴ
Ֆինանսավորումը` «ՀՀ ԿԳՆ ԳՊԿ - ՀՀՌՀ - 2018» միջազգային մրցույթ, ՀՀ ԿԳՆ Գիտության պետական կոմիտե և Հիմնարար Հետազոտությունների Ռուսաստանյան Հիմնադրամ
ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնում արբանյակային նկարների կիրառմամբ իրականացվում են աշխատանքներ` Սևանա լճի ջրի որակի գնահատման հեռազննման մեթոդների մշակման ուղղությամբ: Հաշվի առնելով մոնիթորինգային աշխատանքներում արբանյակային լուսանկարների կիրառման հետ կապված մի շարք դժվարությունները (ամպամածության պատճառով պիտանելի լուսանկարների թվաքանակի կրճատում, աղմուկի և աղավաղումների առկայություն լուսանկարներում) առաջարկվում է մշակել գերբարձր տարածական լուծաչափի (< 2մ) անօդաչու թռչող սարքերից (ԱԹՍ) ստացվող տվյալների կիրառմամբ Սևանա լճի օրինակով մշակել լեռնային լճերի էկոլոգիական վիճակի գնահատման հեռազննման մեթոդ: Դաշտային, լաբորատոր մեթոդներով ստացված և հեռազննման տվյալների համադրմամբ նախատեսվում է լրամշակել և կատարելագործել Սևանա լճի ջրի ջերմաստիճանի և պղտորության (TSS, NTU) ցուցանիշների տիեզերական նկարների վերծանման մոդել- ալգորիթմները, ստեղծել տարածաժամանակային քարտեզագրական բազա` տեղեկատվության արտածման, պահպանման, փոխանակման, տեղեկատվավերլուծական ենթակառուցվածքով:

Developing remote sensing method for assessing ecological state of mountainous lakes using the data of very high resolution
Project ID։ 18RF-140,
2018-2020
International cooperation - Dr. Andrey Medvedev, Institute of Geography, Russian Academy of Sciences, RF
Funded by - Call: RA MES SCS-RFBR-2018, State Committee of Science of MES RA and the Russian Foundation for Basic Research
The Center for Ecological-Noosphere studies has begun the development of the remote sensing methods of the assessment of the water quality of Lake Sevan. Taking into account some difficulties of interpretation of satellite images (cloudiness, noises and distortions, which decreases the quantity of usable images) it is proposed to develop a method of the assessment of the ecological state of mountainous lakes (a case: Lake Sevan) using UAV-born very high spatial resolution images. Collating
in-situ and remote sensing data the interpretation and classification models of the assessment of turbidity (TSS and NTU) and temperature will be upgraded. Also, the spatial-temporal databases of thematic layers and the spatial data infrastructure of the geospatial data visualization, storage and sharing will be updated.