Հետազոտություններ Հայաստանի Արագածոտնի և Կոտայքի մարզերի բնական արոտավայրերում
Բաժինը վերջին 5 տարիների ընթացքում հետազոտություններ է իրականացնում Հայաստանի Արագածոտնի և Կոտայքի մարզերի բնական արոտավայրերում (Ֆինանսավորումը՝ ՀՀ ԿԳՄՍՆ Գիտության կոմիտեի կողմից)։
Մասնավորապես, 18T-4E072 ծածկագրով թեման նվիրված էր գյուղամերձ, տարբեր աստիճանի արածեցված արոտների արդյունավետությունը բնորոշող՝ հող-բույս համակարգի ագրոկենսաբանական կարևոր չափորոշիչների գնահատմանը և դրանց միջև առկա կապի մաթեմատիկական մոդելավորմանը, իսկ 21T-4C237 թեման՝ տափաստանային գոտու արոտների բուսածածկի և հողերի համալիր գնահատմանը,որի նպատակն է բացահայտել երկարատև արածեցման թողած ազդեցության բնույթը բուսածածկի կենսաբանական և հողերի ագրոքիմիական, ագրոֆիզիկական չափորոշիչների վրա և վեր հանել այն ցուցանիշները, որոնք եռամյա ժամկետում կրել են ակնհայտ փոփոխություններ։

Conducting research in the natural pastures of Aragatsotn and Kotayk marzes of Armenia
During last 5 years, the Department has been conducting research in the natural pastures of Aragatsotn and Kotayk marzes of Armenia (Funding by Ministry of Education and Science of Armenia Science Committee)
Particularly, the 18T-4E072 project was devoted to the evaluation of the soil-plant system`s important agro-biological criteria, characterizing the productivity of the pastures with different degrees of grazing, and creation mathematical models expressing the available link between the parameters studied. The research in the frame of 21T-4C237 (on-going) is dedicated to the comprehensive assessment of the vegetation and soils of steppe pastures with different degrees of grazing: first, to reveal the character of long-term grazing on the biological, agrochemical and agrophysical parameters of the vegetation and soils, and second, to identify the indicators that have undergone obvious changes over the three years.