Կրթության միջազգային օրվան նվիրված էսսեների մրցույթի ամփոփում
Ամբողջ աշխարհում հունվարի 24-ին նշվում է Կրթության միջազգային օրը՝ ընդգծելով, որ կրթությունը հիմնարար արժեք է, խաղաղության և զարգացման շարժիչ ուժ։ ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Կրթություն հանուն կայուն զարգացման» ամբիոնը կազմակերպել էր էսսեների մրցույթ։
📅 Ապրիլի 13-ին տեղի ունեցավ մրցույթի ամփոփիչ միջոցառումը, որին մասնակցում էին դպրոցականներ, ուսուցիչներ և ծնողներ, ինչպես Երևանից, այնպես էլ ՀՀ մարզերից։
📝 Մրցույթի խորագիրն էր՝
«Ի՞նչ կփոխեի կրթության մեջ, եթե մեկ օրով լինեի կրթության ոլորտի պատասխանատուն»,որի շրջանակում մասնակիցները ներկայացրել էին խորքային և ստեղծարար մոտեցումներ կրթության բարելավման վերաբերյալ։
🏆 Մրցույթի ընթացքում առանձնացվեցին հետևյալ անվանակարգերը՝
🔹Թամար Մարգարյան (ՀՀ Սյունիքի մարզի Արծվանիկի միջնակարգ դպրոց) «Խորիմաստ վերլուծաբան» — կրթության մեջ իմաստի վերականգնման և քննադատական մտածողության կարևորության շեշտադրման համար
🔹Էլլադա Պետրոսյան (ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Ծովինարի Արծրուն Խաչատրյանի անվան միջնակարգ դպրոց) «Կայուն ապագայի տեսլական» — էկոլոգիական կրթության առաջնահերթության ընդգծման համար
🔹 Հասմիկ Մովսիսյան (Երևանի թիվ 197 հիմնական դպրոց) «Էմպատիկ մոտեցում» — աշակերտի հոգեբանական աջակցության կարևորության բարձրաձայնման համար
🔹 Մարիամ Մովսիսյան (Երևանի թիվ 197 հիմնական դպրոց) «Գործնական կրթության ջատագով» — ֆինանսական գրագիտության և մասնագիտական կողմնորոշման առաջարկների համար
🔹 Դիանա Սարդարյան (ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Ծովինարի Արծրուն Խաչատրյանի անվան միջնակարգ դպրոց) «Համագործակցության դեսպան» — դպրոց-ծնող կապի և գրադարանների զարգացման կարևորության համար
🔹 Մարե Գրիգորյան (Երևանի Խաչատուր Աբովյանի անվան հ.2 հիմնական դպրոց) «Ստեղծարար բարեփոխիչ» — կրթությունը որպես ինքնաարտահայտման հարթակ տեսնելու համար
🔹 Գուրգեն Սարդարյան (ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Ծովինարի Արծրուն Խաչատրյանի անվան միջնակարգ դպրոց) «Մարդակենտրոն կրթության ձայն» — աշակերտի անհատականության և հոգեկան առողջության առաջնայնության համար
🔹Սոնա Ամիրշադյան (Հենրիկ Խաչատրյանի անվան 199 հիմնական դպրոց) «Ապագայի կրթության ճարտարապետ» — կրթական համակարգի նորարարական վերափոխման առաջարկների համար:
Այս մրցույթը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ դպրոցականների ձայնը կարևոր է կրթության ապագան ձևավորելու գործում։
Շնորհակալություն բոլոր մասնակիցներին՝ ակտիվության, մտքի խորության և փոփոխություն բերելու ձգտման համար :

Summary of the essay competition dedicated to International Education Day
International Education Day is celebrated worldwide on January 24, highlighting education as a fundamental value and a driving force for peace and development. The UNESCO Chair on “Education for Sustainable Development” at the Center for Ecological-Noosphere Studies of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia organized an essay competition.
📅 On April 13, the closing event of the competition took place, bringing together students, teachers, and parents from both Yerevan and various regions of Armenia.
📝 The theme of the competition was:
“What would I change in education if I were in charge of the education sector for one day?”
Within this framework, participants presented insightful and creative approaches to improving education.
🏆 The following nominations were awarded:
🔹 Tamar Margaryan (Artsvanik Secondary School, Syunik Region) – “Thoughtful Analyst” — for emphasizing the restoration of meaning in education and the importance of critical thinking
🔹 Ellada Petrosyan (Artsrun Khachatryan Secondary School of Tsovinar, Gegharkunik Region) – “Vision of a Sustainable Future” — for highlighting the priority of environmental education
🔹 Hasmik Movsisyan (School No. 197, Yerevan) – “Empathetic Approach” — for raising the importance of students’ psychological support
🔹 Mariam Movsisyan (School No. 197, Yerevan) – “Advocate of Practical Education” — for proposals on financial literacy and career guidance
🔹 Diana Sardaryan (Artsrun Khachatryan Secondary School of Tsovinar, Gegharkunik Region) – “Ambassador of Cooperation” — for emphasizing school-parent collaboration and the development of libraries
🔹 Mare Grigoryan (Khachatur Abovyan Basic School No. 2, Yerevan) – “Creative Reformer” — for viewing education as a platform for self-expression
🔹 Gurgen Sardaryan (Artsrun Khachatryan Secondary School of Tsovinar, Gegharkunik Region) – “Voice of Human-Centered Education” — for prioritizing student individuality and mental health
🔹 Sona Amirshadyan (Henrik Khachatryan School No. 199) – “Architect of Future Education” — for proposing innovative transformations in the education system
This competition once again demonstrated that the voices of students are essential in shaping the future of education.
Thank you to all participants for their enthusiasm, depth of thought, and commitment to bringing change.