Միկրո-որակավորում. միջազգային կրթական ծրագիր Հայաստանում
«Միկրո-որակավորում Հայաստանում և Վրաստանում բարձրագույն կրթության համակարգերի համար․ Հարավկովկասյան փարոս-նախագիծ»
Հ1 լրատվականում ներկայացվեց Էրազմուս+ MICRO-GEAR ծրագիրը, որն ուղղված է ՀՀ կրթական ոլորտում նոր՝ միկրո-որակավորումների ներմուծմանը։ Էկոկենտրոնի տնօրեն Լիլիթ Սահակյանը խոսեց միկրո-որակավորումների էության, գալիք կուրսերի և օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտության մասին, որոնք անհրաժեշտ են այս նախաձեռնության լիարժեք իրականացման համար։
Միկրո-որակավորումը իրենից ներկայացնում է կարճ կուրս, որը հնարավորություն է տալիս շարունակական կրթության շրջանակներում իրականացնել նեղ ուղղվածության տարբեր կրթական ծրագրեր։ Որպեսզի Հայաստանում ևս բարձրագույն կրթության մեջ միկրո-որակավորումները համարվեն կրթական բաղկացուցիչ մաս, անհրաժեշտ է իրականացնել օրենսդրական փոփոխություններ։
Ծրագրի շրջանակներում էկոկենտրոնում մտադրվում են մշակել շրջակա միջավայրի գիտությունների միկրո-որակավորման կուրս։ Ըստ Լիլիթ Սահակյանի` այսպիսի կուրս սկսելը կարևոր է, քանի որ այս դաշտը գիտական և մասնագիտական առումով բաց է մնացել օրենսդրության՝ նոր մասնագիտությունների ինտեգրման հարցում ոչ ճկուն լինելու պատճառով։

“Micro-credentials for Higher Education systems of Georgia and Armenia: South Caucasus lighthouse project”
The Erasmus+ MICRO-GEAR program was introduced a public TV 1 channel, aiming to bring new micro-credentials to the educational sector of Armenia. Lilit Sahakyan, Director of CENS, explained the essence of micro-credentials, discussed upcoming courses, and emphasized the need for legislative changes essential for the successful implementation of this initiative.
Micro-credentials is a short course designed to offer specialized educational programs within the framework of continuous education. To integrate this micro-credentials into Armenia's higher education system, legislative changes are needed.
As part of the project, CENS plans to develop a micro-credentials course in environmental sciences. Lilit Sahakyan highlighted the importance of starting this course, noting that the field of environmental sciences has been remained open both scientifically and professionally due to the inflexibility of current legislation regarding the integration of new professions.