Տեղեկատվական օր Էկոկենտրոնում
Սույն թվականի ապրիլի 28-ին, ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնում տեղի ունեցավ կարևոր հանդիպում՝ Տեղեկատվական օր «Երկրի դիտարկման խումբ (Group on Earth Observations (GEO) www.earthobservations.org) Հայաստանի Հանրապետության անդամակցությունը և ռազմավարական զարգացման հեռանկարները» թեմայով:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր ՀՀ ԿԳՄՍՆ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի համակարգմամբ և մասնակցությամբ:
Քննարկման հիմնական նպատակն էր ներկայացնել Հայաստանի անդամակցությունը GEO միջկառավարական միջազգային կազմակերպությանը, ինչպես նաև Երկրի դիտարկումների ոլորտում հանրապետության ռազմավարական զարգացման հնարավորությունները։
Բանախոսներ էին՝
• Լիլիթ Սահակյան – ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի տնօրեն
• Սարգիս Հայոցյան – ԵԴԽ Հայաստանյան ղեկավար, ՀՀ ԿԳՄՍՆ ԲԿԳԿ նախագահ
• Յանա Գևորգյան – GEO Քարտուղարության Տնօրեն
• Շուշանիկ Ասմարյան – GEO Հայաստանյան աշխատանքների համակարգող կոնտակտային անձ, Էկոկենտրոնի գիտական գծով փոխտնօրեն, ԱՏՀ և հեռազննման բաժնի ղեկավար
Օրվա ընթացքում ներկայացվեցին՝
GEO միջկառավարական համաշխարհային կազմակերպության դերը Կայուն զարգացման հիմնախնդիրների լուծմանն ուղղված Երկրի դիտարկումների ոլորտում
• Հայաստանի GEO անդամակցության ռազմավարական նշանակությունը և համագործակցության հեռանկարները՝ COP17-ի նախաշեմին:

On April 28th an important meeting was held at the Center for Ecological-Noosphere Studies of NAS RA — an Info Day on “Group on Earth Observations (GEO) ([www.earthobservations.org](http://www.earthobservations.org)): Armenia’s Membership and Strategic Development Prospects”.
The event was organized under the coordination and participation of the Higher Education and Science Committee of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia.
The main purpose of the discussion was to present Armenia’s membership in the intergovernmental international organization GEO, as well as the country’s strategic development opportunities in the field of Earth observations.
Speakers included:
• Lilit Sahakyan – Director of CENS, NAS RA
• Sargis Hayotsyan – GEO Principal of Armenia, Chairman of the HESC MESCS RA
• Yana Gevorgyan – Director of the GEO Secretariat
• Shushanik Asmaryan – GEO Correspondence Contact for Armenia, Deputy Director for Science at CENS, Head of GIS and Remote Sensing Department
During the day, the following were presented:
• The role of the GEO intergovernmental global organization in addressing sustainable development challenges through Earth observation
• The strategic importance of Armenia’s GEO membership and prospects for cooperation on the eve of COP17 .