Շրջակա միջավայրի երկրաքիմիա. ռիսկեր և պայքարի մեխանիզմներ
Հ1 լրատվականի շրջանակում Էկոկենտրոնի Շրջակա միջավայրի երկրաքիմիայի բաժնի ղեկավար Գևորգ Տեփանոսյանը ներկայացրեց իրենց բաժնի կողմից իրականացվող հետազոտական նախագիծը՝
խոսելով շրջակա միջավայրի երկրաքիմիական բաղադրության, ինչպես նաև էկոլոգիական և մարդու առողջությանն ուղղված ռիսկերի մասին:
Նշենք, որ Շրջակա միջավայրի երկրաքիմիայի բաժինը Բարձրագույն կրթության և Գիտության կոմիտեի դրամաշնորհով համալրվել է ևս 2 նոր սարքերով, որոնց միջոցով կստացվեն ավելի ճշգրիտ
արդյունքներ: Էկոկենտրոնի ստացած արդյունքները կարևոր են գերատեսչությունների համար որոշումների կայացման տեսանկյունից:
Կարևոր փաստ է նաև այն, որ Էկոկենտրոնում աճել է երիտասարդ գիտնականների քանակը, որոնք գալիս և մնում են Գիտության մեջ:

Environmental Geochemistry: Risks and Coping Mechanisms
In the framework of H1 news, Gevorg Tepanosyan, head of Environmental Geochemistry Department at CENS, presented the research project implemented by his department, talking
about the geochemical composition of the environment, as well as ecological and human health risks.
It should be noted that the Department of Environmental Geochemistry has been equipped with two new devices thanks to a grant from the Higher Education and Science
Committee. The results obtained by CENS are important for decision-making by government departments.
One more important fact is that the number of young scientists who come and stay in science has increased in CENS.