Էկոկենտրոնի աշխատակիցները ստենդային զեկույցնեով հանդես եկան Goldschmidt2023 միջազգային գիտաժողովում (Լիոն, Ֆրանսիա)
15.07.2023
2023 հուլիսի 9-14-ը ք․ Լիոնում (#Ֆրանսիա) տեղի ունեցած Goldschmidt2023 միջազգային գիտաժողովում ստենդային զեկույցով հանդես եկան #էկոկենտրոն-ի Շրջակա միջավայրի երկրաքիմիայի բաժնի ղեկավար կ.գ.թ. Գևորգ Տեփանոսյանը և Սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման տեղեկատվական֊վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Դավիթ Պիպոյանը:
Գ․Տեփանոսյանի զեկույցները վերաբերում էր Երեւանի մանկապարտեզներից մեկի համար հիմնված կանաչ պատ-ի տերևներին դեպոնացված փոշու մասնիկների քիմիական կազմի, չափի որոշմանը ևկանաչ պատի ազդեցությամբ պայմանավորված երեխաների առողջությանն ուղղված ռիսկի մակարդակի փոփոխության գնահատմանը։
Դ․Պիոպայանի Ստենդային զեկույցը նվիրված էր վերարտադրողական տոքսիկանտների` Pb, Mo և Ni սննդակարգային ներգործության գնահատմանը։
Զեկույցները մեծ հետաքրքրություն էին ներկայացրել գիտաժողովի մասնակիցների շրջանում, մի քանի երկրների ներկայացուցիչների հետ ձեռք է բերվել համատեղ հետազոտությունների իրականացման պայմանավորվածություն, իսկ Դ․Պիպոյանի զեկույցը հետաքրքրություն առաջացրեց հատկապես Անգլիայի, ԱՄՆ-ի, կանադայի, իսրայելի ու Իտալիայի մասնակիցների շրջանում, ակտիվ քննարկումներ ծավալվեցին ծանր մետաղների ներգործության գնահատման արդի մեթոդների ներդման մասով։

On July 9-14 at the international Goldschmidt2023 conference, held in Lyon (#France), the Head of CENS Department of Environmental Geochemistry Dr. Gevorg Tepanosyan and Head of the Information and Analytical Center for Food Chain Risk Assessment- Dr. David Pipoyan made a poster presentation.
G. Tepanosyan's reports were related to the determination of the chemical composition and size of dust particles deposited on the leaves of the green wall installed for one of the kindergartens in Yerevan, and the assessment of the change in the level of risk to children's health due to the green wall effect.
The poster presentation by D. Piopayan was devoted to the assessment of the dietary impact of reproductive toxicants - Pb, Mo and Ni.
The reports aroused great interest among the conference participants, an agreement was reached with representatives of a number of countries to conduct joint research, and the report of D. Pipoyan aroused interest especially among participants from England, the USA, Canada, Israel and Italy, there were active discussions about the impact of heavy metals on the introduction modern assessment methods.