ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնը նշեց հիմնադրման 30-ամյակը
2023 հունիսի 5-ին ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնում(Էկոկենտրոն) տեղի ունեցավ հանդիսավոր արարողություն՝ նվիրված կենտրոնի հիմնադրման 30-ամյակին և կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն, դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանի 70-ամյակին։
Միջոցառումները մեկնարկեցին Երևանի բուսաբանական այգում, որտեղ տեղի ունեցավ կենտրոնի հիմնադրման 30-ամյակին և կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն Արմեն Սաղաթելյանի 70-ամյակին նվիրված հիշատակի անվանական նստարանի բացումը։ Հոբելյանական միջոցառումները տեղափոխվեցին Էկոկենտրոն, որտեղ հավաքվել էին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության անդամները, կենտրոնի աշխատակիցները, պրոֆեսոր Սաղաթելյանի աշակերտները, ընկերները, ընտանիքի անդամները։
«Արմեն Սաղաթելյանը լավ գիտնական և գիտության լավագույն կազմակերպիչներից էր։ Իր անձնակազմն իր փոքր ընտանիքն էր, իրենցով էր ապրում, առաջ տանում իր աշխատանքային գործունեությունը և հասնում հաջողությունների։ Ես պետք է նաև նշեմ Արմենի նվիրվածությունն Արցախին։ Արմենի նմանների գործը պետք է պատմություն դառնա։ Մենք պետք է հիշենք Արմեն Սաղաթելյանին որպես մեծ գիտնականի, լավ ընկերոջ, հայրենասերի», - ասաց ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը։
Միջոցառման ժամանակ ցուցադրվեց Արմեն Սաղաթելյանի հիշատակին նվիրված ֆիլմ։ Լիլիթ Սահակյանը շնորհակալագրեր հանձնեց կենտրոնի մի շարք աշխատակիցների՝ երկարատև, նվիրյալ և բարեխիղճ աշխատանքի համար։

CENS celebrated its 30th anniversary
On June 5, CENS hosted a solemn ceremony dedicated to the 30th anniversary of the center's foundation and the 70th anniversary of the center's founded director, Dr., Professor Armen Saghatelyan.
The events began in the Yerevan Botanical Garden, where a commemorative bench dedicated to the 30th anniversary of the center and the 70th anniversary of the center's founded director Armen Saghatelyan was opened. The anniversary events were moved to CENS, where members of the Presidium of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, CENS employees, students of Professor Saghatelyan, friends and family members gathered.
“Armen Saghatelyan was a good scientist and one of the best organizers of science. His staff was his little family, he lived on them, did his job and was successful. Armen's devotion to Artsakh should also be noted. The cause of people like Armen should become history. We must remember Armen Saghatelyan as a great scientist, good friend, patriot," said the President of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, academician Ashot Saghyan.
During the event, a film dedicated to the memory of Armen Saghatelyan was shown. Lilit Sahakyan presented certificates to a number of employees of the center for their long, selfless and conscientious work.