10-ամյա համատեղ ճանապարհ․ հայ-իտալական գիտական ձեռքբերումները
Հ1 լրատվականը անդրադարձ է կատարել Տուշայի և Պերուջայի համալսարանների պատվիրակության այցելությանը Էկոկենտրոն։ Նշենք, որ գիտական կառույցների գործակցությունը շուրջ 10 տարվա պատմություն ունի, և համատեղ իրականացվել են 30-ից ավելի հետազոտական աշխատանքներ։ Ռեպորտաժի շրջանակում էկոկենտրոնի տնօրեն Լիլիթ Սահակյանը խոսեց արդյունավետ համագործակցության մասին տարբեր բնագավառներում, ինչպիսիք են գիտական, կրթական նախագծերը և շարժունակության հնարավորությունները։
Տուշայի համալսարանի ռեկտոր պրոֆ. Ստեֆանո Ուբերտինին նշեց բնապահպանական և պարենային գիտություններում համագործակցության կարևորության մասին՝ շեշտելով, որ հայ գիտնականների ներդրումը դրանցում
մեծ է։
Էկոկենտրոնի սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Դավիթ Պիպոյանը ընդգծեց, որ միջազգային գործակցությունը, ստացած գիտելիքները օգնեցին Էկոկենտրոնում ստեղծել Սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնը՝ տեղայնացնելով նաև գիտամեթոդական հիմունքները։
Կողմերն ակնկալում են շարունակական համագործակցություն, որը օգուտ կբերի և՛ Հայաստանին, և՛ Իտալիային՝ նպաստելով բնապահպանական և ագրոպարենային գիտությունների գլոբալ մարտահրավերների լուծմանը:

H1 news reported on the visit of the delegation of Tuscia and Perugia Universities to CENS. It should be noted that the cooperation of scientific structures has a history of about 10 years, and
more than 30 research works have been carried out jointly. In the framework of the report, Lilit Sahakyan, director of CENS, spoke about effective
cooperation in various fields, such as scientific and educational projects and mobility opportunities.
Rector of Tuscia University Prof. Stefano Ubertini mentioned the importance of cooperation in environmental and food sciences, highlighting that the contribution of Armenian scientists to them is great.
Davit Pipoyan, head of the food chain risk assessment information-analytical center of CENS, emphasized that the international cooperation and knowledge gained helped to create the Food
Chain Risk Assessment Center at CENS, localizing the scientific methodical bases as well.
The parties look forward to continued cooperation that will benefit both Armenia and Italy, contributing to solving global challenges in environmental and agri-food sciences.