Օգոստոսի 11-12-ը Աղվերանում անցկացվեց «Աշխարհագրական Տեղեկատվական Համակարգերի (#ԱՏՀ) և հեռազննման տեխնոլոգիաների կիրառման ոլորտները և հնարավորությունները» խորագրով 1-ին երիտասարդական ամառային։
15.08.2022
2022թ․ օգոստոսի 11-ից-12-ը ք․Աղվերանում տեղի ունեցավ Գ.Տեփանոսյանի հիշատակին նվիրված «Աշխարհագրական Տեղեկատվական Համակարգերի (#ԱՏՀ) և հեռազննման տեխնոլոգիաների կիրառման ոլորտները և հնարավորությունները» խորագրով 1-ին երիտասարդական ամառային դպրոցը։ Ամառային դպրոցը կազմակերպվում է ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի կողմից՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն Գիտության կոմիտեի համաֆինանսավորմամբ:
Դպրոցի կազմակերպման նպատակն էր երիտասարդ մասնակիցներին ծանոթացնել ժամանակակից ԱՏՀ և հեռազննման տեխնոլոգիաներին և շրջակա միջավայրի և գեոէկոլո-գիական հետազոտություններում դրանց կիրառման հնարավորություններին: Գաղափա-րական հիմքում՝ երիտասարդ արդյունավետ գիտնական, կ․գ․թ. Գ․Տեփանոսյանի թեև կարճ, սակայն շատ բեղուն գիտական գործունեության, գիտության մեջ դրսևորվելու և զարգանալու լավագույն օրինակելի փորձի փոխանցումն է։
Ամառային դպրոցը բաղկացած էր երկօրյա հագեցած ծրագրից՝
• դասախոսություններ ՀՀ և միջազգային հեղինակության գիտնականների կողմից,
• արբանյակային և ԱԹՍ լուսանկարների ստացման, դրանց մշակման և կիրառման ուղղություններին ծանոթացում,
• գործնական աշխատանքներ․ ԱԹՍ լուսանկարահանում, արբանյակային լուսանկարների վերծանմամբ խմբային աշխատանքներ
• աշխատանքային խմբերում գործնական պարապմունքներ, հանձնարարութ-յուններ, կիրառական հմտությունների և կարողությունների զարգացում:

Geographic Information Systems (GIS) and remote technologies: capacities and applications: 1st youth summer school dedicated to the memory of G. Tepanosyan
15.08.2022
On August 11-12,2022 Aghveran hosted the 1st youth summer school dedicated to the memory of G. Tepanosyan, entitled” Geographic information systems (GIS) and remote technologies: capacities and applications. “The Summer School is organized by the CENS with co-financing of the Science Committee of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia.
The purpose of organizing the school was to acquaint the young participants with modern ATS and remote sensing technologies and the possibilities of their application in environmental and geoecological research. On the ideological basis, is a the best exemplary experience of scientific activity, manifestation and development in science of young effective scientist, PhD. G. Tepanosyan.
The summer school consisted of a full two-day program:
- Lectures by local and international acting scientists,
- Familiarization with directions for receiving satellite and GIS pictures, their processing and application,