ՀՀ ԳԱԱ-ի Բնական գիտությունների բաժանմունքի տարեկան ընդհանուր ժողովում Էկոկենտրոնը հանդես եկավ 2 գիտական զեկուցումներով
21.04.2023
2023 թվականի ապրիլի 20-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԳԱԱ Բնական գիտությունների բաժանմունքի տարեկան ընդհանուր ժողովը: Բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Ռուբեն Հարությունյանը ներկայացրեց 2022թ-ի գիտական և գիտակազմակերպական գործունեության հիմնական արդյունքները:
Բնական գիտությունների բաժանմունքի տարեկան ժողովում Էկոկենտրոնից ներկայացվեցին հետևյալ գիտական զեկուցումները.
1. «Շրջակա միջավայրի գիտություններից մինչև պարենային անվտանգություն (նվիրվում է Էկոկենտրոնի ստեղծման 30 և հիմնադիր տնօրեն Արմեն Սաղաթելյանի 70-ամյակներին)» (Զեկ.` աշխ.գ.թ. Լ.Վ. Սահակյան)
2. «Միջուկային քրեագիտության կարողությունների զարգացումը Հայաստանում» (Զեկ.` կ.գ.թ. Օ.Ա.Բելյաևա)
Էկոկենտրոնի կարևոր գիտական արդյունքների շարքում նշվեց, որ միջգիտակարգային հետազոտությունների շրջանակներում առաջին անգամ իրականացվել է հող-բույս համակարգում տոքսիկ տարրերի անցման և կուտակման առանձնահատկությունների ուսումնասիրում՝ կոմպոզիցիոն տվյալների անալիզի և տարածաժամանակային քարտեզագրման համադրմամբ: Պարզվել է, որ, չնայած II ենթաընտրանքի հողերում կապարի ցածր պարունակությանը՝ գրանցվել են փոխանցման գործակցի համեմատաբար բարձր արժեքներ:

At the annual general meeting of the Division of Natural Sciences of NAS RA, CENS presented 2 scientific reports
21.04.2023
April 20 this year the annual general meeting of the Division of Natural Sciences of NAS RA was held. Academician-Secretary, Corresponding Member of NAS RA Ruben Harutyunyan presented the main results of the scientific and scientific-organizational activities of 2022.
At the annual meeting, CENS presented the following reports.
- “From environmental sciences to food security (dedicated to the 30th anniversary of CENS foundation and the 70th anniversary of the founding director prof. A. Saghatelyan)” (ref. Dr. L.V. Sahakyan).
- “Development of nuclear criminology capabilities in Armenia” (ref.: Dr. O.A. Belyaeva).
Among the important scientific results of CENS, it was noted that within the framework of interdisciplinary research, the study of the transition and accumulation of toxic elements in the soil-plant system was carried out for the first time by combining compositional data analysis and space-time mapping. It was established that, despite the low content of lead in the soils of subsample II, relatively high values of the transfer coefficient were recorded.